Recent Threads

#Prefabrik @Prefabrik #Prefabrikev @Prefabrikev #Prefabrikfiyatları @Prefabrikfiyatları #Prefabrikyapı @Prefabrikyapı #Prefabrikevler @Prefabrikevler ##Konteyner #Kabın

Prefabrik Çelik Yapılardaki Avantaj ve dezavantajlar

'Prefabrik Hakkında Bilgiler' forumunda Admin tarafından 31 May 2018 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Prefabrik Yardımcı Site Yetkilisi

  Katılım:
  23 Ara 2017
  Mesaj:
  72
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  Meslek:
  Prefabrik
  Şehir:
  İstanbul
  prefabrik ev.jpg

  Prefabrik ve Çelik Yapılarda Negibi avantajınız veya Dezavantajınız var , Buyazıda sizlere bunlardan bahsetmek istedik ...

  Avantaj ve dezavantajları - 1


  Öncelikle ekonomik açıdan her bütçeye hitap etmesi bir avantajdır. Düşük bütçe ile küçük olsun benim olsun dediğiniz bir eve sahip olmanız mümkün. Taşınabilir özelliklerde olması bir artıdır. Demonte olabilme özelliği taşıyan yapı elemanları, fabrikasyon ürünü olan önceden ölçüleri belirlenen modüllerden oluşur. Modüler sistemde demonte edildikten sonra istenilen arazide yeniden montaj edilme özelliği taşır. Dolayısıyla her seferinde malzemeler için ekstra masraf etmenizi önler ve yeniden sökülüp inşa edilebilir.

  Kullanıcı sayısına göre dizayn edilebilirler. Kullanım amaçları ve ihtiyaçlarına göre farklı malzemelerle kalıcı ya da geçici suretle inşa edilebilirler. Kısa vadeli bir ofis alanından uzun vadeli bir oturma alanına birçok amaca hizmet eder. Demonte ve montajlama aşamaları kısa vadede tamamlanabilir ve zaman kaybına sebep olmaz.

  Avantaj ve dezavantajları - 2

  Betonarme sistemlere göre kullanılan malzemeler açısından bina yükü büyük oranda daha hafiftir, bu da bir avantajdır. Özellikle deprem hasarlarına karşı önlem almak amacıyla hafif malzemelerin hayat kurtardığı, ağır yük teşkil eden malzemelerin ise kazalara sebep olduğu bilinmektedir. Olası kazalara karşı can ve mal kaybını önleyen hafifliğin yanı sıra esneklik de mevcuttur. Özellikle vidalarla birleştirilen çelik profillerin esneme payı vardır. Bu da herhangi bir sarsıntıya karşı dayanımı kuvvetli olmasını sağlayacaktır. Betonarme yapıda olduğu gibi ağır yük teşkil eden temeller yerine daha hafif malzemeler ve basit yöntemler kullanılır. Bilindiği üzere beton, binalarda ağır yük oluşmasının ana sebeplerindendir. Çevresel koşullara uygun tasarlanabilir ve çevre kirliliğine sebep olmayacak şekilde dizayn edilebilirler.

  Hafif malzemelerin kullanımı avantaj olduğu kadar dezavantaj da içerir. Özellikle çatı örtüsü, hafif malzemeden ötürü sert hava koşullarına daha az dayanıklıdır. Aynı mevzu prefabrik konutların cepheleri için de geçerlidir. Bu aşamada gerek çatı örtüsünün gerekse cephe kaplaması malzemeleri ve sistemlerini rüzgara ve soğuk hava koşullarına karşı dayanıklı olması gerekir.
   

Bu Sayfayı Paylaş