Prefabrik evde oturuyorum

'Prefabrik Hakkında Soru'sor' forumunda Admin tarafından 8 Oca 2018 tarihinde açılan konu

1. Admin

Admin Prefabrik Yardımcı Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Prefabrik
    prefabrik-bina-yapi-ozellikleri.jpg
    Prefabrik evde oturuyorum diyenler acaba memnun mu ? Çelik veya prefabrik ev yaptıranların yorumları nasıl ? Prefabrik yapıların en cazip yönü kısa sürede icra edilebilmeleridir. Yani bugün aklınıza arsanıza prefabrik ev yaptırmak gelse belki de 1 aya kalmadan evinize oturmuş olursunuz. Bu kadar çabuk şekilde elde edilebilen bir ev acaba ekonomik ve kullanışlı olur mu ? Prefabrik evde yaşamak insanı mutlu eder mi?

Daha önceden prefabrik ev yaptırmış birine doğrudan bu soruları sorabilirsiniz. Belki de en doğru cevabı da ondan alırsınız. Fakat tam tersi de olabilir. Yani kimsenin “yoğurdum ekşi” demediği gibi “böyle bir işe kalkıştım” ama Velakin ” enayilik etmişim demesi de beklenemez. Aklından prefabrik ev yaptırmayı düşünenler önce işin ekonomik ve kolaylık boyutuyla ilgilenirler. İnternet sitelerini gezerek, firmaları araştırarak bu konuda bir ölçüde fikir sahibi olabilirsiniz. Fakat prefabrik evde oturanlar acaba memnun mu ?

Firmalara sorarsanız gayet memnunlar. Konutlarını kolayca elde etmişler ve aynı betonarme evler gibi istifade ediyorlar hatta daha dayanıklı mekanlarda oturdukları için daha bir memnunlar ! Acaba öyle mi? Öncelikle ekonomik açıdan konuya yaklaşalım. Vitrinlerde yer alan rakamlar bir eve göre gayet makul gözükse de işin içine zemin betonu, harcı, montajı, izni vesaire girince tek katlı prefabrik ev maliyeti tek katlı betonarme ev maliyetine yakın oluyor. Bir miktar geçmesi dahi mümkün.

Prefabrik evin betonarmeye göre en büyük avantajı ise oturacağınız evi sizin belirleyip bunu kısa sürede hayata geçirebilmeniz. Hem ayrıca bu işin kaça patlayacağını da en baştan biliyorsunuz. Betonarme evde ise zaman ve maliyet sarkmaları bazen insanı çileden çıkarabiliyor. Prefabrik ev kolay elde ediliyor ”ama ve acaba” yeterli konforu sağlayacak mı ? İşte en çok merak edilen sorulardan biri bu ! Doğal olarak insanlar merak ediyor, evi prefabrikten yaptırırsam ileride altyapı sorunları çeker miyim? Yalıtım nasıl olur, kışın soğuk mu olur, yazın cayır cayır yanar mıyız ? Elektrik, su ve kanalizasyon şebekesi açısından bir şey değişmiyor. Ama yalıtım açısından mutlaka fark var. Çünkü o yapı malzemesinin normal betonarme kadar konfor sağlamayacağı muhakkak. Kışın ısıtırken, yazın soğuturken bir tık daha fazla çaba sarf edebilirsiniz. Ama sadece bir tık, daha fazla değil. Prefabrik evlere de kalorifer tesisatı döşenebiliyor, klima veya soba kullanılabiliyor. Ses yalıtımı da bir diğer etken. Acaba evde konuşulanlar dışarıda duyulur mu ? Prefabrik evler genellikle müstakil yapılar olduğu için ses konusu pek sorun olmuyor. Çünkü duvarın bitişinde bir başka komşu yok. Bir de eşyalar sığar mı endişesi var. Yapıyı seçerken ihtiyaçlarınıza göre belirlerseniz sonradan sorun olmayacaktır. Prefabrik ev modelleri neredeyse her ihtiyacı karşılayacak kadar çeşitli. Üstelik evin güneş görme garantisi de var.

Son düzenleme: 8 Oca 2018

Bu Sayfayı Paylaş